Рівненська крайова організація Народного Руху України | 097 88 94 633 | info@nru.rv.ua

РІВНЕ ПАМ’ЯТАЄ: В УРОЧИЩІ «ВИДУМКА» ВШАНУВАЛИ РОЗСТРІЛЯНИХ ВОЛИНСЬКИХ ІНТЕЛІГЕНТІВ

Сьогодні в урочищі «Видумка» відбулися поминальні заходи із вшанування пам’яті загиблих там у 1943 році українців.

Минуло 76 років з тих пір, як у кар’єрах біля села Видумка (сучасна вул. С.Бандери) було  розстріляно,  замордовано і жорстоко спалено  понад 3 тисячі громадян. Масові розстріли політв’язнів у долині Видумка тривали аж до лютого 1944 року. Згідно заключного акту Ровенськой прокуратури «Про злодіяння німецько-фашистських загарбників на території м. Ровно під час тимчасової окупації в 1941-1944рр.» від 4 грудня 1944 року вказано:

«У всіх місцях дослідження захоронення трупів в місті Рівне і його околицях виявлено більше 102 тис. розстріляних та вбитих мирних громадян і військовополонених, зокрема у кар’єрах біля села Видумка (тепер урочище «Видумка») понад 3 тис. осіб. У ІІ пол. 43-го нацисти вибрали це місце для розстрілу полонених, які знаходилися у Рівненській тюрмі. З ціллю знищення слідів своїх злодіянь, фашисти складали трупи розстріляних людей на спеціальні, металічні плити, які лежали на відстані метра від рівня землі на рельсах, обливали бензином або смолою і спалювали.»

Очевидці розповідали про ту жахливу картину, яка відбувалася в урочищі. Зокрема А. Морозовська, яка жила неподалік, ділилася свого часу спогадами:

«Зі свого будинку я бачила як німці розстрілювали людей в кар’єрах біля нашого села. В червні 1943 року до цього місця під’їхали 4 автомашини, з яких гітлерівнці почали виводити чоловіків та жінок в одній білизні. Незабаром почалася стрілянина. Коли машина поїхала. Як підійшла до кар’єрів, і перед моїми очима розкрилася жахлива картина – трупи людей, злегка засипані землею. І всюди калюжі крові. У липні того ж 43-го до кар’єру вже прибуло 10 машин, переповнених людьми. Пролунала автоматна стрілянина, а потім – крики та стогін, а трохи пізніше, надвечір, на кар’єрах запалало вогнище і в повітрі запахло горілим м’ясом. Трупи горіли два дні. Подібні звірства нацистів я бачила у вересні цього ж року та в січні 1944-го…»

Щороку родичі та нащадки загиблих, очевидці, громадські активісти, представники церкви та влади збираються аби вшанувати пам’ять волинської інтелігенції, яка віддала життя за волю і право жити на рідній землі.

Цього року жалобні заходи розпочалися панахидою за загиблими українцями, після чого відбувся мітинг-реквієм, який доручили організувати молодому поколінню – учням ЗОШ № 11.

Організатори, громадські активісти, переконані, що подібні акції пам’яті, єднають народ, роблять нас сильнішими, мудрішими, свідомими та відповідальними за власне життя та країну, у якій живемо.

«Слухаючи спогади очевидців, озвучені факти, віднайдені в архівах я розумію, що це наша рана, кожного рівнянина, яка досі кровоточить, болить, тривожить – і це добре! – зауважив голова Рівненської обласної організації НРУ Андрій Брегін, – це свідчить про те, що ми пам’ятаємо історію рідної землі, пам’ятаємо про предків, які віддали своє життя за нашу волю, за право бути господарями на своїй землі! На жаль, сьогодні на Сході українці в котре вимушені доводити свою мужність, згуртованість, ризикувати найціннішим – своїм життям, аби відстояти суверенність, цілісність та єдність України. Переконаний, ми це зробимо! Історія показує, українці не здаються! Перемога за правдою!» – підсумував голова організації.

Цьогорічний жалобний захід закінчився хвилиною пам’яті про жорстоко знищених нацистами мирних жителів, інтелігентів, усіх борців за Україну, Героїв Небесної Сотні та полеглих воїнів АТО.

Слава Україні!