Рівненська крайова організація Народного Руху України | 097 88 94 633 | info@nru.rv.ua

25 ЛИСТПАДА У РІВНОМУ ВІДБУДЕТЬСЯ ЗАХІД ПАМ’ЯТІ НІЛА ХАСЕВИЧА

“…Я не можу битися зброєю. Але я б’юся різцем і долотом. Я каліка, б’юся в той час, коли багато сильних і здорових людей в світі навіть не вірять, що така боротьба взагалі можлива… Я хочу, аби світ знав, що визвольна боротьба триває, що українці б’ються ” Ніл Хасевич

Нашого земляка, відомого художника-графіка, головного ілюстратора видань ОУН та УПА,   Лицар Срібного Хреста Заслуги та медалі “За боротьбу в особливо важких умовах”.

Захід розпочнеться о 15:00 за адресою м Рівне вул. Директорії, поблизу пам’ятника Нілу Хасевичу й буде присвячений 113-річниці з Дня його народження.

Довідка. Ніл Хасевич народився 25 листопада 1905 р. в с. Дюксин Костопільського повіту (тепер Костопільського району Рівненської області) в сім’ї диякона.

У роки польської окупації (1918-1939рр) у рідному краї Хасевич почав займатися громадською і політичною діяльністю, став членом Волинського Українського Об´єднання, вступив до ОУН.

Згодом почав працювати у рівненській газеті “Волинь” разом з Уласом Самчуком. Однак, розуміючи справжню мету політики нацистів, він залишив мирну роботу й вступає в лави УПА. Власне, саме Хасевич створив той візуальний образ УПА, відомий нам з архівів – від плакатів до нагород.

Серед повстанців його знали як “Бей-Зота”, “Старого”, “333”, “Левка”, “Джмеля”, “Рибалку”.

Він зарекомендував себе прекрасним пропагандистом: був членом крайової референтури пропаганди, протягом 1943-1944 рр., працював у редакції журналу “До зброї”, готував ілюстрації до сатиричних журналів УПА “Український перець” та “Хрін”, керував підпільною друкарнею, випускав різні агітаційні матеріали (брошури, листівки, летючки).

Він же розробив ескізи прапорів, печаток, бланків, бофонів і відзнак підпілля (Хрест заслуги, Хрест бойової заслуги, медаль “За боротьбу в особливо важких умовах”), навчав мистецтва гравюри молодих художників, які відходили вже на інші терени ілюструвати підпільну літературу.

Ніл Хасевич – людина, яка, можна сказати, створила візуальний образ УПА. Він міг бути успішним художником і жити богемним життям, виставляючись у закордонних салонах. Його твори є у приватних мистецьких колекціях – від Польщі до США. Натомість він обрав шлях митця-повстанця, обравши криївку з примітивним друкацьким верстатом. Слава знайшла його вже після смерті – бо саме Хасевич створив більшість візуальних матеріалів Армії.

Тож, запрошуємо громадських діячів, художників, активістів та небайдужих рівнян долучитися до заходу пам’яті видатного художника, громадського діяча та патріота Ніла Хасевича.

Організатор заходу Рівненська обласна організація Народного Руху України.