Рівненська крайова організація Народного Руху України | 097 88 94 633 | info@nru.rv.ua

17 листопада: Міжнародний день студента

 «І прописні істини потребують того, щоб їх нагадували»
Максим Рильський

У народі 17 листопада називали Яреминим днем і вірили, що цього дня на вулиці розважається нечиста сила. А тому — краще сидіти вдома, нікому і нічого не позичати, особливо, вогонь, бо разом з ним з хати піде і щастя.

За церковним календарем 17 листопада — преподобного Іоаникія Великого, священномучеників Никандра і Ярему, преподобного Меркурія Печерського.

Іменинники 17 листопада:

Інокентії, Фаїни, Яреми, Оникії.

Ім’я Фаїна має давньогрецьке походження і перекладається, як «сяюча». Зазвичай, Фаїни зовнішньо схожі на батька, однак імпульсивні, як мама. Вони енергійні і гидливі, хоча самі не вирізняється акуратністю. Добрі, завжди готові допомогти, люблять чоловіче товариство. Зазвичай, у Фаїн багато друзів. Своє особисте життя не люблять обговорювати з оточуючими, хоча у шлюбі часто бувають нещасливі.

17 листопада народилися:

1788 — Михайло Щепкін, визначний актор української та російської сцени. Викуплений з кріпацтва І.Котляревським та іншими. В українському репертуарі був першим Виборним та Чупруном у п’єсах І.Котляревського «Наталка-Полтавка» та «Москаль-Чарівник», що залишилися кращими в його доробку.

1887 – Юрій Шумський, один з корифеїв українського театру, кіноактор, громадський діяч.

17 листопада відзначають:

17_11_5

Міжнародний день студентів

Кожен, хто був студентом, згадує ці роки з радісним трепетом. Відчайдушна юність, коли найбільша проблема — сесія що насувається , а сама очікувана дата — День студента. Причому пригадується, як правило, не стільки саме навчання, скільки перший серйозний роман, веселі посиденьки з друзями, смішні випадки з життя…

Студентство — особлива каста. Студенти з різних країн чудово знайдуть спільну мову один з одним, незважаючи на мовні бар’єри. Студентські традиції — як серйозні, так і кумедні — дуже схожі і в Києві, і в Сорбонні, і в Оксфорді. Навіть своє «персональне» свято — Міжнародний день студента 17 листопада — студенти всього світу святкують саме в цей день.

Незважаючи на те, що студентська молодь відрізняється веселою, і навіть у якійсь мірі буйною вдачею, це свято має сумну передісторію. 28 жовтня 1939 празькі студенти вийшли на демонстрацію на честь річниці утворення своєї держави. Нагадаємо, що Чехословаччина на той час була окупована німцями, які поставилися до цього заходу без особливого пієтету. Проти демонстрантів виступили регулярні війська, в результаті зіткнень загинув студент-медик Ян Оплетал. Його похорони, які відбулися 15 листопада, дали поштовх до нових акцій протесту. 17 листопада були заарештовані і відправлені до концентраційного табору більше 1200 студентів. 9 осіб страчені без суду. А через два роки в Лондоні на зустрічі студентів з різних країн було вирішено вважати 17 листопада Міжнародним днем солідарності студентів . Зараз пафосні слова про міжнародну солідарність залишилися тільки в офіційних паперах, а в народі свято називають просто: День студента.

 17_11_2

Міжнародний день відмови від куріння

Міжнародний день відмови від куріння, або No Smoking Day, існує з 1977 року. Він з’явився з ініціативи Американського онкологічного товариства і щороку відзначається у третій четвер листопада.

Мета Міжнародного дня відмови від куріння — сприяти зниженню поширення тютюнової залежності, залучення до боротьби проти куріння усіх верств населення і лікарів усіх спеціальностей, профілактика тютюнопаління та інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров’я.

Статистика стверджує, що до 2020 року в світі кожні 3 секунди помиратиме один завзятий курець. Куріння викликає 25 % летальних випадків від ішемічної хвороби серця, 75 % смертей від емфіземи легенів і хронічного бронхіту, 98 % летальних випадків — від раку гортані, близько 96 % — від раку легень, 30 % — від усієї онкології.

В Україні курять 40 % громадян, старших за 15 років. Це близько 19 млн осіб. Із них 34 % — завзяті курці. Щороку в нашій країні помирають від наслідків куріння близько 100 тис. людей. Ті, хто почав палити до 15 років, уп’ятеро частіше помирають від раку легень.

На території України виділені особливо критичні регіони. Так, у Харкові щодня помирають від наслідків куріння 9 осіб, що робить Харків сумним лідером. Несприятлива ситуація і в Криму. Два з трьох курців щодня викурюють близько пачки сигарет, що веде до частих смертельних наслідків від тютюнозалежних захворювань.

Сумна статистика в Україні щодо куріння серед дітей. Серед випускників шкіл близько 60 % уже палять відкрито. І як мінімум кожен другий учень 8­го класу хоча б раз пробував закурити.

За останні 5 років кількість жінок­курців в Україні збільшилася втричі. Нерідко можна бачити мам з грудними дітьми і вагітних, які палять. На жаль, не всі до кінця розуміють, що їх куріння робить малюка пасивним курцем й істотно ускладнює розвиток дитини, погіршує її здоров’я або навіть призводить до мертвонародження.

Треба відзначити, що куріння є однією з причин безпліддя у жінок і статевого безсилля — у чоловіків.

Голландські вчені довели, що жінки­курці розплачуються за згубну звичку ще й 11 роками життя. Життя чоловіків­курців у середньому скорочується на 3 роки, але й це також є істотною жертвою.

17_11_3

Міжнаро́дний день філосо́фії — свято, яке відзначається в третій четвер листопада, починаючи з 2002 року, за регламентом ЮНЕСКО (UNESCO General Conference).

З 2005 р. цей захід перейменовано на «Всесвітній день філософії». Цей день відзначається більш ніж у 70-ти країнах-членах ЮНЕСКО по всьому світу. В Україні він відзначається з 2006 року, коли вперше 16 листопадау Київському університеті був проведений міжнародний науковий симпозіум присвячений цьому дню [1].

Головна мета — зробити філософію ближчою кожному: академіку, студенту та широкій аудиторії, усім, хто цікавиться такою діяльностю, яка відкриває нові можливості та простори для філософських розмислів, критичного мислення та дискусії.

Також суть святкування вбачається в тому, щоб знайти спільну платформу обговорення глобальних соціо-культурних перетворень, що відбуваються в наш час, прилучити людей до філософської спадщини, привідкрити сферу повсякденного мислення для нових ідей і стимулювати публічні дебати мислителів і громадянського суспільства щодо викликів, які встають перед соціумом сьогодні.

Цього дня проводяться різноманітні регіональні філософські конференції та засідання, круглі столи, філософські кав’ярні, зустрічі з видатними діячами, виставки книжок, які стосуються актуальних філософських проблематик тощо. В Київському університеті в цей день оголошуються переможці конкурсу бакалаврських робіт та громадської активності на Філософському факультеті «Ключ від Майбутнього» (з 2007 р.)

17_11_4

Міжнародний день недоношених дітей (World Prematurity Day). Він був заснований в 2009 році за ініціативою Європейського фонду по догляду за новонародженими дітьми (European Foundation for the Care of Newborn Infants, EFCNI).

Щорічно на планеті близько 15 мільйонів дітей народжуються недоношеними, іншими словами, в середньому це кожен 10-й дитина з народжуваних. Більше одного мільйона з цих дітей вмирають невдовзі після народження, а багато хто страждає від різних видів фізичної та неврологічної інвалідності або відчувають проблеми в навчанні. За статистикою, передчасні пологи є причиною майже половини всіх випадків смерті новонароджених дітей в світі.

Причому, в останні роки відзначається стабільне зростання народження дітей раніше терміну. Як відомо, всі новонароджені діти вразливі, але передчасно народжені — особливо, а проблема передчасних пологів залишається однією з проблем, недооцінювати суспільством. Лікарі прагнуть привернути увагу до цієї проблеми, в тому числі і в Росії, де кількість народжених недоношених дітей з дуже низькою і екстремально низькою масою тіла також зростає.

Варто відзначити, що зростання числа випадків передчасних пологів обумовлений декількома факторами. Перш за все це — пізніший вік жінки, що народжує, широке використання ліків від безпліддя, необгрунтоване передчасне проведення стимуляції пологів і кесаревого розтину. Для виходжування дітей, які отримали життя в результаті таких пологів, потрібно найбільш високотехнологічний інтенсивний догляд. Але не тільки …

Адже народження недоношеної дитини — це і серйозний стрес для батьків, які потребують не тільки в якісному лікуванні їх малюків і матеріальній підтримці, але й психологічної допомоги. А знання про те, що недоношеність — не вирок, і що величезна кількість недоношених новонароджених виросли не тільки здоровими і повноцінними, але й видатними людьми, дуже важливі.

Ідея установи Дня недоношених дітей привернула можливістю публічно і широко заявити про існуючу проблему в суспільстві, про необхідність вирішення нагальних завдань, з якими стикаються лікарі та сім’ї з недоношеними дітьми, допомогти знайти їм підтримку і розуміння. Адже недоношеність — проблема, з якою сім’ї та суспільство стикаються незалежно від добробуту і рівня розвитку.

Вперше святкування Міжнародного дня недоношених дітей відбулося в 2009 році — в цей день у Відні на площі Святого Михайла професора університетської клініки Арнольд Поллак і Ангеліка Бергер запустили в небо одночасно 500 білих куль — відповідно числу недоношених дітей, які народилися у Відні протягом року. У 2010 році цей день був широко відсвятковано вже в 12 європейських країнах.

Багато видатних людей народилися недоношеними і добилися неймовірних успіхів (Фото: Mikhail Tchkheidze, Shutterstock) Сьогодні День недоношених дітей стає популярним щорічною подією в багатьох країнах. Серед заходів, присвячених Дню, — телевізійні передачі та інтерв’ю, благодійні концерти і прийоми, публікації в пресі та інтернеті, різні акції і заходи, які організовуються як органами влади та охорони здоров’я різних країн, так і громадськими організаціями. Головне, що мета усіх цих заходів одна — інформування суспільства про небезпеку та наслідки передчасних пологів, а також про профілактику і необхідності збереження повного терміну вагітності.

Важливо, що останнім часом в Росії на дану проблему звернуло увагу і держава. Медичні та економічні питання виходжування недоношених дітей успішно вирішуються в рамках Пріоритетного національного проекту «Здоров’я». У різних регіонах країни вже відкрито більше 20 перинатальних центрів, які надають всю необхідну допомогу жінкам у виношуванні дитини, а потім і виходжують дітей вагою від 500 грамів. Смертність недоношених дітей зменшилася в 3-4 рази, і значно зросла виживаність глибоко недоношених дітей — з масою тіла до 1 кілограма.

Ще хочеться нагадати, що багато видатних людей народилися недоношеними, але згодом стали всесвітньо відомими геніями, серед них — Наполеон БонапартІсаак НьютонАльберт Ейнштейн та інші. 

Чи знаєте ви, що:

Про студентів
Японські студенти беруть з собою на екзамен шоколадки Kit Kat як талісман тому, що їхня назва звучить, як японський вираз «kitto katsu» («обов’язково перемогти»).

Коли американський математик Джордж Данциг був аспірантом університету, одного разу він запізнився на урок і подумав, що написане на дошці рівняння є домашнім завданням. Воно видалося йому складнішим, ніж ті, що він вирішував до цього, однак за кілька днів він його виконав. Виявилося, що він розв’язав дві проблеми у статистиці, які раніше не можна було вирішити і над якими працювали багато вчених.

У Тетянин день швейцари ресторанів у Москві писали адресу студентів крейдою на їхніх спинах. Коли студенти напивалися до безтями, візники знали куди їх везти.

Психологію іноді називають «наукою про студентів-другокурсників і білих щурів», оскільки багато експериментів ставляться саме на цих двох категоріях. Більшість психологів-дослідників працює у вузах тому, що найпростіше для досліджень долучити саме студентів.

Один з найкоротших листів-рекомендацій з університету отримав математик Джон Неш, прототип героя фільму «Ігри розуму». Викладач написав у ньому один рядок: «Ця людина — геній!».

Джерело (http://ridna.ua/2015/11/17-lystopada-tse-tsikavo-znaty/)