Рівненська крайова організація Народного Руху України | 097 88 94 633 | info@nru.rv.ua

10 листопада – день Великомучениці Параскеви, або святої П'ятниці.

Народний прогноз на 10 листопада
Десятого листопада – день Великомучениці Параскеви, або святої П’ятниці.
Свята Параскева народилася у ІІІ ст. на півдні Туреччини в родині заможних і благочестивих християн. За церковним переказом, батьки святої довго не мали дітей. Щоп’ятниці молилися, постували, і народилася в них донька. Назвали її Параскевою, у перекладі з грецької — п’ятниця. За народними оповідями, Параскева П’ятниця за життя була повитухою. Одного разу прийняла пологи в проклятої жінки. За це місцевий правитель-язичник наказав скарати Параскеву на смерть.
В Україні святу великомученицю Параскеву-П’ятницю шанують із часів Київської Русі. Християни звертаються до неї як до цілительки у найтяжчих душевних і тілесних хворобах, а такожпокровительки сімейного благополуччя.
У пошані до святої Параскеви вчені вбачають залишки культу богині Мокоші. Вона — єдине жіноче божество серед слов’янських язичницьких богів. Її ідоли за князя Володимира Великого стояли на дніпровській кручі на місці теперішньої Андріївської церкви. Вважалася покровителькою водойм, дощу, жінок і жіночої роботи, особливо прядіння й ткацтва. Мокошу шанували як божественну пряху, що при народженні випрядає нитку долі кожній людині.
Мокошу також вважали покровителькою торгівлі. З язичницьких часів залишалася традиція влаштовувати великі базари й ярмарки в п’ятницю. До кінця ХVІІІ ст. в Україні був звичай на торжищах ставити дерев’яні фігури Параскеви-П’ятниці.
Колись парубки постилися на Параскеву П’ятницю, щоб випостити собі гарну й хазяйновиту жінку. Дівчата — щоб вдало вийти заміж. “П’ятінка, моя матінка, допоможи хоч ти, шоб мені замуж піти”.Дівчата просили у Параскеви П’ятниці, шоб не був муж п’яниця, шоб були діти непитущі. Для цього заносили в церкву льон або матерію, дарували рушник на ікону.
До початку XX ст. в Україні був звичай “годування” Параскеви-П’ятниці. На Параски, а також у п’ятницю на Страсному тижні господиня накривала стіл білою чистою скатертиною, ставила канун — розведений мед. Кожної п’ятниці протягом року на ніч залишала на столі хліб-сіль, кашу й ложку — “для П’ятінки”.
Коли Бог розподіляв свята, то П’ятниця, за переказами, випросила собі один день на тиждень, щоб дати жінкам відпочинок. Тому вона суворо забороняє жінкам у цей день тяжко працювати, прясти, снувати, ткати і прати білизну.
Вважали, що вночі Параскева П’ятниця в образі високої молодої жінки з поколотим веретенами й голками тілом приходить до тих, хто працює в п’ятницю. Або уявляють її на гусячих ногах, з величезними грудьми, які вона закидає за спину. За неповагу до себе могла наслати на пряху головний біль, лихоманку, ломоту в кістках або покарати наглою смертю.
Кажуть, що дівчатам голову мити і чесатися не можна в п’ятницю, не можна співати і сміятися. “Хто в п’ятницю сміється, той в неділю плаче”. Вірили, що той, хто дотримується щоп’ятниці посту, піде в Царство небесне і ніколи не хворітиме на пропасницю. У п’ятницю утримувалися від подружніх обов’язків, щоб діти не народилися каліками. А сон п’ятничний — віщий. Він збувається завжди. Хоч і через два, хоч і через 10 років.

 10_11

На фото: Церква святої Параскеви-П’ятниці у Львові кінця ХІХ ст.

Іменинники:
Арсен, Георгій, Іван, Кузьма, Наум, Микола, Павло, Тимофій, Ганна, Неоніла, Параскева, Афанасій

Народні прикмети:
Якщо день сонячний, то чекай теплої зими; хмарно — всередині грудня будуть сильні морози.

Свята:

10_11_3
Міжнародний день бухгалтерії
10 листопада — професійне свято бухгалтерів, тобто Міжнародний день бухгалтерії або День бухгалтера. Це свято було створено, незважаючи на те, що в багатьох країнах існують національні свята бухгалтерів.
Вибір дати для цього свята безпосередньо пов’язаний з публікацією книги Луки Пачіолі «Все про арифметику, геометрію та пропорцію». Ця важлива для історії бухгалтерської справи подія відбулася 10 листопада 1494 року. Тоді венеціанський письменник зібрав всі дані з математики, якими володіло на той момент людство, щоб систематизувати їх в одній книзі. Бухгалтерська справа докладно описувалася в розділі «Про рахунки та інші записи». Там можна було знайти інформацію про роботу бухгалтерів Венеції. Сьогодні Луку Пачіолі називають автором найпершої книги про бухгалтерський облік. Міжнародний день бухгалтерії — це, звичайно ж, привід згадати письменника, чиї роботи стали основою бухгалтерської роботи на наступні чотири століття. Більш того, його праця настільки цінна, що була видана до того, як винайшли книгодрукування.

10_11_2
Всесвітній день молоді
Всесвітній день молоді відзначається щорічно 10 листопада, тому що саме в цей день на Всесвітньої конференції молоді у Лондоні, що проходила 29 жовтня – 10 листопада 1945 року, була заснована Всесвітня федерація демократичної молоді (ВФДМ). Міжнародне об’єднання молодіжних організацій – це центр міжнародного демократичного молодіжного руху, який об’єднує молодь незалежно від політичних і релігійних поглядів, расової та національної приналежності. ВФДМ веде боротьбу за мир, права молоді, незалежність народів, інтернаціональне згуртування прогресивної молоді проти колоніалізму, неоколоніалізму, фашизму та расизму.

10_11_4
Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку
Щорічно в багатьох країнах світу відзначається Всесвітній день науки. 10 листопада проходять офіційні заходи, присвячені святу, повна назва якого Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку. Ця назва несе в собі головну мету самого свята. Його створили для того, щоб людство цілком усвідомило користь наукових досліджень та розробок.
Звичайно ж, свято не є вихідним, але відзначають його досить масштабно, організовуючи різні з’їзди, форуми, засідання та інші заходи, присвячені науці та вченим.
Вперше про це свято заговорили в 1999 році, коли в Будапешті проходила Всесвітня наукова конференція. Саме тоді вчені вирішили зайнятися більш щільною взаємодією з суспільством.
Формально свято заснувала організація ЮНЕСКО, заявивши про це в 2001 році на науковій конференції. Але широко це свято вперше відзначали вже 10 листопада 2002 року.
В рамках його святкування ЮНЕСКО співпрацює з урядами багатьох країн, науковими колективами та представниками населення.

Джерело (http://traditions.in.ua/kalendarni-sviata/osinnii-tsykl/1620-10-lystopada-den-sviatoi-p-iatnytsi)