Рівненська крайова організація Народного Руху України | 097 88 94 633 | info@nru.rv.ua

Як організовували перший "Ланцюг єднання" і що потрібно, щоб Україна стала єдиною – обговорили рівненські рухівці

Рік за роком іде, рік за роком мина.
Вже не раз і у власній державі
Ми ставали в ланцюг, і не наша вина,
Що були в ньому ланки іржаві.

Не для скептиків злих, не для зайд-волоцюг
Міцно стиснувши серце до серця,
Ми укотре з’єднаємо руки в ланцюг.
Може він хоч тепер не порветься!

О. Ірванець

1990 рік – тоді в Рівному вперше відбулася акція “Ланцюг злуки”. Жителі Рівненщини разом із українцями з різних куточків держави утворили живий ланцюг, який став символічним єднанням міст України між собою. 2018 рік – організатори акції разом із представниками Народного Руху України та небайдужими рівнянами згадали, як це було…
1акція
Напередодні Дня Соборності України, 21 січня, у Рівному відбувся тематичний захід, організований міською організацією НРУ, присвячений цій даті. Участь у ньому взяли рухівці, організатори першого “Ланцюга злуки”, історики, патріоти, небайдужі рівняни.
3а
Як розповів під час свого виступу один із організаторів першого “Ланцюга єднання міст України” Микола Поровський, тоді, в далекому 1990 році, рухівців надихнув на акцію балтійський досвід.
– Ідея акції виникла у другій половині 1989-го, а її ініціатором вважається Секретаріат Народного Руху України за відродження. Тоді у різних куточках України на вулиці вийшли, за різними даними, від 450 тисяч до 3 мільйонів людей,  взялися за руки, з’єднавши Львів і Київ. Ми відповідали за Рівненську та Волинську області.  Пам’ятаю, як шукали жовто-блакитну тканину, а наші жінки шили прапори, які ми роздавали всім учасникам акції. Тоді, ми розуміли, що КГБісти  та обком партії зроблять все, аби акцію зірвати. Але вона відбулася, – ділиться спогадами Микола Поровський.
2а
У свою чергу голова Рівненської міської організації Народного РУХу України Святослав Євтушенко зазначив, що нині Україна продовжує боротьбу за свою єдність і соборність.
– Сьогодні, ми, як ніколи розуміємо, наскільки важливо, аби Україна була соборною і суверенною державою. Саме підписання Акту Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки, майже 100 років тому в 1919, й стало одним із кроків на шляху до цієї мети. Нині боротьба українців за єдність і суверенність нашої держави триває. Щиро хочеться вірити, що нам вдасться досягнути цієї мети, ми разом збережемо незалежність України і наші діти будуть жити у суверенній, соборній та єдиній країні. Тому такі дати, як 22 січня — День Соборності України, ми маємо пам’ятати і шанувати, адже це початок нашої єдиної історії і соборної України. І дуже хочеться, аби ті люди, які виборювали незалежність України у 80-их – 90-их роках сьогодні ділилися досвідом із молодшим поколінням, аби ми не повторювали тих же помилок і досягнули спільної мети – незалежності та миру в Україні, – наголосив Святослав Євтушенко.
6а
Тим часом, ветеран НРУ Микола Вельгус додав, що нині справді молоде покоління рухівців, патріотів, продовжує справу своїх батьків і дідів.
– І зараз наше завдання підтримати цих молодих людей і допомогти їм відновити суверенність та цілісність України. Ми пам’ятаємо, як це було у 90-му – 91-му роках і маємо ділитися своїм досвідом та попередити ті помилки, які були допущені тоді, адже вони творять історію зараз, – каже Микола Вельгус.
4а
Також під час заходу присутні переглянули тематичне відео та слайд-шоу про те, що передувало підписанню Акту Злуки та проголошенню Дня Соборності України.
8а
Завершився захід спільним виконанням гімну України.
5а
Нагадаємо, День Соборності відзначається в Україні щороку 22 січня, на честь проголошення в цей день у 1919 році Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. Тоді незалежні частини України, що постали на уламках зруйнованих Російської та Австро-Угорської імперій, об’єдналися в єдину соборну і неподільну Українську державу. Український народ, що століттями був розділений між різними країнами, визволився нарешті з неволі і отримав можливість об’єднатися на своїй землі в цілісній Україні.
9а
Цього дня також згадують іншу подію, яка відбулася 22 січня 1918 року, рівно роком раніше. Це прийняття 4 Універсалу Українською Центральною Радою, яким проголошувалася повна незалежність Української Народної Республіки, що також стало важливим кроком до становлення сучасної української держави.